کاروان زیارتی کربلا

آغاز ثبت نام کاروانهای زیارتی کربلا تحت نظارت سازمان حج و زیارت
اعزام دوشنبه هر هفته
هفت شب و هشت روز
سه شب کربلا + سه شب نجف + یک شب کاظمین
هتل درچه الف با صبحانه و نهار و شام
همراه بیمه کامل زائرین
خدمات پزشکی توسط هلال احمر
امنیت زائرین توسط نیروهای امنیتی
مدیر کاروان مورد تایید سازمان حج و زیارت
زیارت دورهها با اتوبوس

کربلا هوایی و زمینی

تور کربلا و نجف به صورت هوایی و زمینی برگزار می گردد. این روزها زائرین و محبان اهل بیت برای زیارت کربلا به صورت گروهی یا انفرادی با تورهای کربلا به عراق سفر می کنند . البته کربلا به خاطر اینکه یکی از شهرهای مقدس شیعیان هست معمولا در طول سال زائران زیادی به آنجا می روند اما در ایام مقدس و خاص مانند عاشورا و تاسوعا، اعیاد مانند عید قربان و حتی عید نوروز شهر مملو از زائر می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس بگیرید: ۰۹۲۱۴۳۴۷۳۱۳ – ۰۲۶۳۳۳۰۸۰۰۰

تفاوت اعزام  کاروانهای مجاز حج و زیارت با کاروانهای بدون مجوز ( آزاد )

 

به اطلاع کلیه زائران مشتاق به زیارت عتبات عالیات عراق می رساند

در ذیل تفاوت اعزام با کاروانهای مجاز حج و زیارت با کاروان های غیر مجاز اطلاع رسانی خواهد شد

 

۱ – عدم قرار داد امنیت : کلیه زائرین اعزامی به عتبات عالیات توسط کاروانهای غیر مجاز از پوشش امنیتی داخل خاک عراق بهره مند نمی باشند و با توجه به موقعیت و شرایط حساس کشور عراق وجود نیروی امنیتی یکی از راهکارهای کاهش خطرات احتمالی و عملیاتهای تروریستی و محافظت از جان و مال زائرین می باشد که این مهم فقط از طریق کاروانهای زیارتی تحت پوشش سازمان حج و زیارت میسر می باشد.

۲ – عدم بیمه کامل زائرین: اکثر دفاتر زیارتی غیر مجاز به منظور کاهش هزینه های زائرین اقدام به پوشش بیمه ای زائرین با حداقل قیمت نموده و در صورت حوادث غیر قابل پیش بینی بیشترین خسارت به زائرین وارد می شود ،درحالی که کلیه زائرین اعزامی از طریق سازمان حج و زیارت با حداکثر سقف بیمه و خدمات بیمه ای در کشور عراق و ادامه طول درمان در صورت نیاز در ایران اقدام می نماید.

۳ – عدم قرارداد با مرکز پزشکی : اعزام زائرین با دفاتر غیر مجاز به دلیل نداشتن قرار داد با مرکز پزشکی موجب مشکلاتی برای این مرکز که با سازمان حج و زیارت قرارداد دارد میگرد ،از جمله در صورت اعزام زائرین با کاروانهای غیر مجاز و نبود کادر پزشکی مدیران اینگونه دفاتر با توجه به تجربه چندین سفر خود زائران را به سمت مرکز پزشکی هدایت می کنند و در صورت عدم رسیدگی به وضع بیماران شروع به سرو صدا و هرج و مرج می نمایند ، این درحالیست که کلیه زائرین اعزام شده از طریق سازمان حج و زیارت با توجه به قرارداد منعقد شده با مرکز پزشکی حج تحت پوشش خدمات درمانی هیئت پزشکی می باشند .

۴ – عدم قرارداد ارز همراه زائرین: دفاتر زیارتی غیر مجاز به دلیل نداشتن قرارداد با بانک ملی امکان تهیه ارز همراه برای زائرین را ندارند ،درحالی که باتوجه به مرتبط بودن سیستم ثبت نام زائرین عتبات با سیستم بانک ملی در صورت وارکردن کد ملی زائر در سیستم بانک ملی و وجود مشخصات زائر ،امکان پرداخت ارز همراه به زائرین امکان پذیر است.

۵ – تعداد ایام سفر ۶ روز یا ۵ روز : بعضاً مشاهده گردیده که دفاترغیر مجاز با اعلام طول سفر ۶ یا ۵ روز از زمان حرکت تا بازگشت به ایران را محاسبه کرده و مسیر رفت و برگشت را نیز جزء اقامت زائرین محسوب می نمایند.

۶ – باتوجه به گزارشات واصله در پروازهای هوائی شب آخر به بهانه زیارت مرقد مطهر حرعلیه رحمه پس از خروج از هتل و زیارت به سمت فرودگاه حرکت مینمایند که موجب کسر پرداخت یک شب اسکان هتل می گردد.

۷ – در پروازهای هوائی دفاتر غیر مجاز معمولا یک وعده صبحانه را به بهانه سرو در هواپیما حذف می کنند .

۸ – در اعزام زائرین از طریق دفاتر غیر مجاز معمولاً به بهانه اینکه یک شب بیشتر در کربلا اسکان داشته باشند بصورت عبوری زیارت کاظمین را انجام می دهند و غذا نیز از طریق عتبه سرو می گردد .

۹ – برخی دفاتر غیر مجاز با اسکان بیشتر در نجف اشرف وبردن زائرین به صورت عبوری به کربلا باعث نارضایتی زائرین را فراهم می آورند و پس از بازگشت نیز به دلیل اینکه با دفاتر غیر مجاز اعزام شده است زائر جهت رسیدگی به حقوق پایمال شده خویش متحمل سختی فروانی میگردد.

۱۰ – نداشتن ستاد عملیاتی در عراق: دفاتر غیر مجاز به دلیل نداشتن توان اجرائی و تحت حمایت نبودن به سازمان حج و زیارت هیچگونه ستادی در کشور عراق به منظور پیگیری امور زائرین نداشته و در صورت هرگونه حادثه و پیشامد احتمالی بیشترین آسیب به زائرین خسارت دیده به دلیل عدم آگاهی وارد میگردد.

۱۱ – عدم اسکان در مهمانسرای مرزی: سازمان حج و زیارت به منظور رفاه حال زائرین عتبات عالیات در شهر های مرزی منتهی به کشور عراق با ایجاد مهمانسرا نموده است که علاوه بر رفع خستگی زائرین وایجاد برنامه های فرهنگی از قبیل  برگزاری مراسم زیارت عاشور،نوحه خوانی  نسبت به تقویت فضای معنوی کاروان اقدام می نماید ،درحالی که دفاتر غیر مجاز در شهرهای مرزی بامنتظر نگه داشتن زائر در اتوبوس ویا در نقطه صفر مرزی موجب خستگی بیش از حد زائر می گرددند و در نتیجه میزان صبر و شکیبائی زائر کاهش یافته و موجب بروز برخوردهایی نیز می گردد.

۱۲ – پرداخت هزینه غذای بین راهی توسط زائر: در سفرهای زیارتی که از طریق دفاتر غیر مجاز صورت می گیرد زائر هزینه غذای بین راهی خود را می بایست پرداخت نماید ،درحالی که اعزام زائرین از طریق سازمان حج و زیارت پس از پرداخت هزینه سفر در طول سفر هیچگونه وجهی پرداخت نمی کند.

۱۳ – پرداخت هزینه کاظمین توسط خود زائر: یکی دیگر از هزینه هائی که توسط خود زائرین که با کاروانهای غیر مجاز مشرف می شوند ،پرداخت هزینه تشرف به کاظمین می باشد .

۱۴ – پرداخت ورودیه فرودگاه نجف از خود زائر: اعزام زائرین با پروازهای هوائی به کشور عراق توسط دفاتر غیر مجاز و پرداخت ورودیه فرودگاه شهر نجف اشرف از دیگر هزینه هائی است که زائرین خودشان پرداخت می نمایند ،درصورتی که اعزام هوائی از طریق سازمان حج و زیارت و پس از ورود به فرودگاه نجف اشرف از زائرین هیچگونه وجهی دریافت نمی گردد.

۱۵ – استفاده از گوشت بوفالو به جای گوشت گوسفند: در تهیه و سر غذا در هتل هائی که کاروانهای غیر مجاز اسکان دارند بعضاً مشاهده گردیده است که از گوشت بوفالو ۵۰۰۰دیناری بجای گوشت گوسفند ۱۵۰۰۰ دیناری استفاده می گردد.

۱۶ – خدمات هتل: به منظور کاهش قیمت،کاروانهای غیر مجاز در هنگام اسکان زائرین در هتل ،خدمات هتل را نمی گیرند و خدمات را خودشان انجام می دهند که باعث کاهش کیفیت خدمات و اعتراض زائرین می گردد.

۱۷ – تعداد اطاق و تخت در هتل : دفاتر زیارتی غیر مجاز به منظور افزایش سود دهی و کاهش هزینه ها معمولا از اطاقای ۳ و یا ۴ تخته و ۱۱ یا ۱۲ اطاق استفاده می کنند ،درحالی که زائرین اعزامی از طریق سازمان حج و زیارت در اطاقهای ۲ و سه تخته اسکان داده می شوند و تعداد اطاقها نیز ۱۷ باب می باشد.

۱۸ – گاه مشاهده میشود که برخی از گروه های آزاد هزینه سفر را از قیمتهای سازمان نیز پائین تر اعلام می نمایند ولی در کنار آنها قیمتهائی بالاتر از نرخ سازمان نیز دارند که ابتدائاً ارائه نمی شود.

۱۹ – در کاروانهای از نیروهای خدمتگزار با تجربه و گزینش شده (طبق ضوابط سازمان حج و زیارت)استفاده می شودکه در صورت قصور با آنان برخورد قانونی می گردد ،در کاروانهای غیر مجاز به دلیل عدم گزینش در خصوص صلاحیت فردی ،اخلاقی و اجتماعی آنان اطمینان حاصل نشده و مرجعی جهت برخورد قانونی با آنان وجود ندارد.

۲۰ – هزینه حمل بار در کشور عراق و در مرزها از زائرین در همان محل دریافت می شود در حالی که کاروانهای سازمان در اینمورد مبلغی دریافت نمی شود.

۲۱ – برای هزینه های ضروری مبلغ ۱/۰۰۰/۰۰۰ ریال در اختیار مدیر کاروان اعزامی  (تحت نظارت سازمان حج و زیارت)  قرار گرفته تا به نفع زائرین در مواقع ضروری هزینه گردد.

۲۲- در اعزام کاروانهای عتبات عالیات ،درصورت هرگونه شکایت ،زائر می تواند با مراجعه به حج و زیارت استان استیفای حق نماید ،در کاروانهای غیر مجاز زائران در صورت شکایت می بایست به دادگستری مراجعه نموده و از آن شخص شکایت نماید که به دلیل طولانی بودن مسیر آن ،زائر از شکایت خود منصرف می گردد.