تور یکروزه با قطار شیرگاه

کرج گشت مجری قطارهای گردشگری
تورهای ویژه ریلی داخلی

تور یکروزه قطار اختصاصی شیرگاه تاریخ جدید ۱۸آذرماه : ۳۹۵٫۰۰۰تومان

تور یکروزه قطار اختصاصی شیرگاه تاریخ بعدی ۲۵ آذرماه : ۳۹۵٫۰۰۰تومان

شیرگاه کجاست؟

 

شیرگاه مرکز سوادکوه شمالی در استان مازندران است و از جنوب به سوادکوه و از شمال به قائمشهر می‌رسد. این شهر از غرب به بابل و از شرق نیز به ساری محدود می‌شود. مردم این شهر به زبان مازنی سخن می‌گویند. جالب است بدانید سریال معروف پایتخت در این شهر ساخته شده است.
در زبان محلی شیر به معنای نم و تر بودن است و به دلیل مرطوب بودن این منطقه، به شیرگاه یا همان مکان نمناک و تر شهرت دارد. برخی نیز معتقدند نام پیشین شیرگاه، خارخون بوده است اما با خواندن مستندات موجود در جلد سوم کتاب فرهنگ جغرافیایی ایران، این نام اشاره به روستای زیولا، از روستاهای شیرگاه، دارد.

شاید بتوان گفت عبور جاده ارتباطی صفویان در زمان شاه عباس صفوی از شیرگاه، نقطه عطفی برای رونق این شهر بوده باشد. جالب است بدانید این منطقه با دارا بودن پل های تاریخی متعدد به شهر پل ها نیز شهرت دارد. از این میان می توان به پل تاریخی شاه عباسی آبدسنگر، چالی یا همان پل دختر و پل شاپور اشاره کرد که هر یک از آن ها از ارزش تاریخی بسیاری برخوردار هستند. پل سرتپه نیز از پل های ساخته شده در زمان پهلوی اول است و روزانه قطار های بسیاری از روی آن عبور می کنند.
از دیگر مکان های گردشگری و تفریحی شیرگاه همانطور که در ابتدای مقاله شاره شد می توان به جنگل زیبای لفور، سد لفور با چشم اندازهای بی نظیرش، رودخانه کسلیان، روستای کسلیان، روستای زیولا، آبشار شیرگاه و پارک جنگلی اندرگلی نام برد. همچنین با کمی رانندگی به نواحی اطراف این شهر می توانید به مناطق بکری همچون، پارک جنگلی جوارم، جنگل و آبشار پلنگ دره، آبشار ترز، برج لاجیم، آبشار تیرکن در بابل و ده ها مکان گردشگری دیگر برسید.